Severozápadná veža mestského opevnenia, známa aj ako Baxova veža, je opäť otvorená pre verejnosť

zobrazené 1290x
Severozápadná veža mestského opevnenia, známa aj ako Baxova veža, je opäť otvorená pre verejnosť

Severozápadná veža mestského opevnenia, verejnosti známa najmä ako Baxova veža, je od dnešného dňa opäť otvorená pre návštevníkov. Veža bola od roku 2001 čiastočne uzavretá z dôvodu havarijného stavu. Aktuálne však priestor prešiel rekonštrukciou a návštevníci si túto neoddeliteľnú súčasť mestských hradieb budú môcť opäť pozrieť aj zvnútra denne od 10.00 do 20.00 h.

 

„Po 15 rokoch sa nám konečne podarilo túto unikátnu časť hradieb dať do poriadku a sprístupniť ju aj pre návštevníkov. Okrem úžasného výhľadu na Staromestskú ulicu sa môžu návštevníci tešiť aj na najstaršiu a najzachovalejšiu pamiatku, ktorou je pec na tavenie farebných kovov v areáli,“ povedala námestníčka primátora Bratislavy Iveta Plšeková. 

 

Veža bola uzavretá v roku 2001 v dôvodu havarijného stavu schodiska, ktoré vedie na hornú terasu. Práce na sprístupnení areálu veže začal realizovať Generálny investor Bratislavy začiatkom mája, pričom revitalizácia tohto priestoru bola v trvaní jedného mesiaca. Počas minulého týždňa boli všetky práce ukončené. Práce boli zamerané nielen na opravu schodiska, ale takisto aj na úpravu a vyčistenie priestoru od náletovej zelene, ako aj natretie mreže a zábradlí. Sprístupnená je tak terasa, ktorá vedie na prízemie, kde sa nachádza pec na tavenie farebných kovov a tiež aj terasa s výhľadom na Staromestskú ulicu. „Do vyriešenia statického zabezpečenia štítovej steny objektu Kapitulská 6-10 dočasne zostane uzavretý priestor medzi lávkou vedúcou nad Staromestskou ulicou a sprístupnenou časťou uličky od priestoru Severozápadnej veže mestského opevnenia,“ povedal riaditeľ mestskej organizácie Generálny investor Bratislavy Vladimír Gašperák. Mesto plánuje tento priestor časom taktiež sprístupniť. 

 

Veža dostala oficiálny názov Severozápadná veža mestského opevnenia. Verejnosti je však známa aj pod názvom Baxova veža. Avšak bol to len pracovný názov podľa archeológa Petra Baxu, ktorý vežu objavil. Archeologický výskum z roku 1983 odokryl torzo veže opevnenia, čo prinieslo zásadný zvrat do vtedajšej predstavy o vývoji mestských hradieb. Zistilo sa totiž, že táto veža bola súčasťou hradieb podhradskej osady, ktorá bola opevnená po tatárskom vpáde (1241) a bola napojená na opevnenie hradu. Priamo v areáli sa nachádza aj významný exponát pece na tavenie farebných kovov. „Exponát pece pri veži je torzom najlepšie zachovalej pece zo súboru viacerých hutníckych pecí, ktoré sa podarilo objaviť vďaka výskumu z r. 1983. Išlo o hutnícku dielňu postavenú na voľnej parcele niekedy koncom 15. storočia, v ktorej sa odlievali výrobky zo zliatiny medi. Pece zanikli začiatkom 16. storočia,“ povedal riaditeľ Mestského ústavu ochrany pamiatok Ivo Štassel. 

 

 

 

Zdroj: www.bratislava.sk

 

Fotogaléria: